Obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska wynika z ustawy Prawo ochrony środowiska, obowiązek ten dotyczy wprowadzania gazów i pyłów do powietrza (w tym również pochodzących z używanych pojazdów oraz źródeł ogrzewania), składowania odpadów, a także wydanych uprawnień do emisji na zasadach określonych w ustawie systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Podmioty korzystające ze środowiska ustalają we własnym zakresie wysokość należnych opłat za korzystanie ze środowiska za właściwy okres sprawozdawczy.
Zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy Prawo ochrony środowiska, podmiotem korzystającym ze środowiska jest:
a) przedsiębiorca w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) oraz przedsiębiorca zagraniczny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 994 i 1641), a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,
b) jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców,
c) osoba fizyczna niebędącą podmiotem, o którym mowa w lit. a, korzystająca ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
Rozliczeniem opłaty za korzystanie ze środowiska powinni zainteresować się przedsiębiorcy, których działalność powoduje emisje, w tym również przedsiębiorcy z Krakowa.
Opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wynikające z eksploatacji urządzeń, wnoszone są na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska, a pozostałe opłaty na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska.
W przypadku przedsiębiorców z Krakowa, co do zasady, opłatę wnosi się na rachunek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Sankcje dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska regulują przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, z której wynika, że:
W przypadku braku posiadania wymaganego pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, zapłacisz dodatkowo opłatę podwyższoną o 500%. Nieuzyskanie pozwolenia może więc prowadzić do znacznego obciążenia finansowego dla przedsiębiorcy.
Zobowiązania z tytułu opłaty za korzystanie ze środowiska przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności konkretnej opłaty.
Stawki opłat za korzystanie ze środowiska ustalane są każdorazowo z wyprzedzeniem na dany rok.
Stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok:
Nie wnosi się opłat za korzystanie ze środowiska, których roczna wysokość dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 800 zł. W przypadku gdy roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł, także nie przedkłada się marszałkom województw wykazów o zakresie korzystania ze środowiska.
Nasze usługi są ukierunkowane na efektywne oraz rzetelne rozwiązywanie problemów związanych z obowiązkami dotyczącymi korzystania ze środowiska. Oferujemy również przeprowadzenie procesu uzyskania niezbędnych pozwoleń, a także kompleksową obsługę przedsiębiorstwa.
Oferujemy:
Zapraszamy do współpracy klientów z całego województwa Małopolskiego, w tym również z Krakowa.