Decyzja środowiskowa (lub decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach) określa ramy, w których możesz wykonać inwestycję (przedsięwzięcie), tak aby jak najmniej pogorszyć stan środowiska.
Wykaz przedsięwzięć, dla których wymagane jest uzyskanie decyzji środowiskowej został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
W rozporządzeniu w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko przedsięwzięcia dzielą się na takie, które mogą:
Urząd obowiązkowo przeprowadza ocenę oddziaływania na środowisko w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
W przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, urząd do którego złożysz wniosek (wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia) zdecyduje, czy przeprowadzi ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Jeśli urząd będzie przeprowadzał ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko to musisz przygotować i złożyć raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Raport wykonać może osoba, która ma wykształcenie lub doświadczenie zawodowe w zespołach przygotowujących raporty o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, wymagane zgodnie z art. 74a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest:
Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem:
Co do zasady, bez wymaganej decyzji środowiskowej nie jest możliwe, aby organ administracji wydał inną decyzję, który powinna zostać poprzedzona wydanie decyzji środowiskowej.
Ponadto, ustawodawca szczegółowo usankcjonował przypadku naruszenia obowiązującej decyzji środowiskowej.
W przypadku naruszenie warunków decyzji środowiskowej (w fazie jej realizacji), decyzja ta może zostać wykonana w drodze egzekucji administracyjnej.
W przypadku stwierdzenia naruszeń warunków posiadanej decyzji środowiskowej przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, inwestor może zostać ukarany administracyjną karą pieniężną. Wysokość kary zależy od liczby oraz wagi stwierdzonych naruszeń i może wynosić od 500 zł do 1000000 zł.
Biuro Realizacji Ochrony Środowiska SOZOS to firma specjalizująca się w kompleksowej obsłudze przedsiębiorstw w zakresie uzyskiwania niezbędnych zezwoleń. Biuro oferuje szeroką gamę usług, które mają na celu umożliwienie przedsiębiorcom spełnienia wymogów formalno-prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do najważniejszych zadań realizowanych przez firmę SOZOS należy doradztwo środowiskowe oraz pomoc w uzyskaniu decyzji środowiskowej oraz pozwoleń na korzystanie ze środowiska.
Nasze usługi są ukierunkowane na efektywne oraz rzetelne rozwiązywanie problemów związanych z obowiązkiem uzyskania decyzji środowiskowej. Oferujemy konsultacje dotyczące obowiązku uzyskania decyzji, przeprowadzenie pełnego procesu uzyskania decyzji, a także kompleksową obsługę przedsiębiorstwa.
Oferujemy:
Uzyskanie decyzji środowiskowej może być skomplikowanym i czasochłonnym procesem, ponieważ wymaga zgromadzenia wielu dokumentów oraz przeprowadzenia różnorodnych analiz i ocen. W tym kontekście pomoc Biura Realizacji Ochrony Środowiska SOZOS jest nieoceniona, gdyż firma dysponuje odpowiednim doświadczeniem i wiedzą, które pozwalają na sprawne pokonanie wszelkich przeszkód administracyjnych.
Biuro Realizacji Ochrony Środowiska SOZOS wspiera przedsiębiorców także w zakresie sporządzania raportów o oddziaływaniu na środowisko, opracowywania rozwiązań zgodnych z wymaganiami prawa ochrony środowiska oraz prowadzenia analiz związanych z oddziaływaniem inwestycji na środowisko. Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi specjalistów, firma może zapewnić swoim klientom wszechstronne porady oraz pomoże im zrozumieć konieczność stosowania się do wymogów prawnych.