Zadbaj o zgodność swojego przedsiębiorstwa z przepisami przy pomocy ekspertów z SOZOS. Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie pozyskania pozwolenia na emisję zanieczyszczeń do powietrza, przygotowania raportów o oddziaływaniu inwestycji (przedsięwzięcia) na środowisko oraz kart informacyjnych przedsięwzięcia. Specjalizujemy się w zgłoszeniach emisji gazów i pyłów, wykonujemy niezbędne badania zanieczyszczeń oraz pomagamy w precyzyjnym wyliczeniu opłat środowiskowych. Nasze doświadczenie i ekspercka wiedza gwarantują sprawne przeprowadzenie procedur administracyjnych i wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. Zaufaj specjalistom i skontaktuj się z nami już dziś!
Jeśli Twoja działalność wiąże się z emisją zanieczyszczeń, może być konieczne uzyskanie odpowiednich pozwoleń. W Polsce emisja zanieczyszczeń jest regulowana przez prawo, a konkretnie przez ustawę Prawo ochrony środowiska (lub Prawo wodne w przypadku pozwolenia wodnoprawnego) oraz rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy.
Pozwolenie umożliwia wprowadzanie energii i substancji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Konieczność uzyskania pozwolenia zachodzi w sytuacji, gdy korzystanie z zasobów środowiska wykracza poza normalne ramy i wiąże się z takim rodzajem bądź skalą działalności, które oddziałują na otoczenie poprzez emisję zanieczyszczeń w sposób szczególny.
Pozwolenie emisyjne jest wymagane dla eksploatacji instalacji, która powoduje:
Pozwolenie zintegrowane to szczególny rodzaj pozwolenia emisyjnego. W jednej decyzji określa się warunki dotyczące różnych rodzajów emisji, pozwolenie wodnoprawne na pobór wody oraz inne formy zanieczyszczania środowiska lub korzystania z jego zasobów.
Pozwolenie emisyjne jest wydawane w formie decyzji administracyjnej na czas określony, jednak nie dłużej niż przez 10 lat.
Pozwolenie emisyjne może wydać:
Zakres przypadków, kiedy pozwolenie emisyjne dotyczące emisji gazów lub pyłów do powietrza jest wymagane, został określony w sposób negatywny. Ustawodawca określił bowiem, w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia, w jakich sytuacjach pozwolenie to nie jest wymagane.
Instalacje, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza nie wymaga pozwolenia to:
1) 5 MW – opalane węglem kamiennym.
2) 10 MW – opalane koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi lub opalane koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi oraz węglem kamiennym, z tym że nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW.
3) 15 MW – opalane paliwem gazowym lub opalane paliwem gazowym oraz węglem kamiennym, koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi , z tym że nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW, a nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym, koksie, biomasie , oleju napędowym, oleju opałowym, benzynie, biopaliwach ciekłych , nie przekracza 10 MW.
1) Wprowadzane do powietrza gazy lub pyły pochodzą wyłącznie ze spalania tych paliw.
2) Wprowadzane do powietrza gazy lub pyły pochodzące z prowadzonych w tych instalacjach procesów innych niż spalanie paliw nie powodują przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10 % wartości odniesienia, uśrednionych dla 1 godziny.
Pozwolenie na emisję pyłów i gazów do powietrza nie jest wymagane, jeśli skala emisji mieści się w granicach określonych przepisami prawa. Dotyczy to głównie instalacji o niewielkim wpływie na środowisko, takich jak kotły o mocy poniżej 1 MW czy niektóre procesy technologiczne w rolnictwie. W takich sytuacjach wystarczające może być zgłoszenie emisji do odpowiednich organów. Aby mieć pewność, że działalność spełnia te wymogi, warto skorzystać z konsultacji specjalistycznej.
Kto eksploatuje instalację bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków, albo nie wniósł wymaganego zabezpieczenia podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności, albo grzywny.
W przypadku braku wymaganego pozwolenia podmiot korzystający ze środowiska ponosi opłaty podwyższone o 500% za wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów.
Ponadto, w razie wprowadzania przez podmiot korzystający ze środowiska substancji lub energii do środowiska bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków, wojewódzki inspektor ochrony środowiska może wstrzymać, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji.
Proces uzyskania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas ten zależy od kompletności złożonych dokumentów, rodzaju instalacji oraz obciążenia organów administracyjnych. Kluczowe jest poprawne przygotowanie wniosku, który skraca czas oczekiwania oraz minimalizuje ryzyko konieczności uzupełniania danych.
Wniosek o pozwolenie wymaga szczegółowego opisu instalacji i procesu technologicznego, danych o lokalizacji, rodzaju i ilości wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza. Musi także uwzględniać środki ograniczające emisję, wyniki przeprowadzonych badań oraz analizę wpływu na środowisko. Kompleksowa dokumentacja zwiększa szanse na szybkie uzyskanie decyzji administracyjnej.
Nasze usługi są ukierunkowane na efektywne oraz rzetelne rozwiązywanie problemów związanych z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na emisję. Oferujemy konsultacje dotyczące obowiązku uzyskania pozwolenia, przeprowadzenie pełnego procesu uzyskania pozwolenia, a także kompleksową obsługę przedsiębiorstwa.
Oferujemy: