Zezwolenie na zbieranie odpadów oraz zezwolenie na przetwarzanie odpadów zostało uregulowane w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
W ustawie tej przyjęto zasadę, że działalność polegająca na:
– gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsca przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów,
– tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów;
– procesy odzysku, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk,
– procesy unieszkodliwiania, w tym przygotowanie poprzedzające unieszkodliwianie,
Ważną zasadą dotyczącą zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów jest brak możliwości przeniesienia decyzji na inny podmiot.
• dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,
• dla odpadów innych niż niebezpieczne poddawanych odzyskowi w procesie odzysku polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych, jeżeli ilość umieszczanych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub całkowita pojemność wyrobiska lub zapadliska jest nie mniejsza niż 25 000 Mg,
• dla regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych i dla instalacji określonych w wojewódzkim planie gospodarki odpadami jako regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych.
Jeżeli co najmniej jedno z ww. przedsięwzięć należy do kompetencji marszałka, organem właściwym do wydania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów jest marszałek województwa w odniesieniu do wszystkich takich przedsięwzięć, nawet gdyby w odniesieniu do niektórych z nich właściwy byłby starosta.
W ramach oferowanych usług, świadczymy pomoc w przygotowaniu wniosków na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów. Ponadto przeprowadzamy pełny proces uzyskania zezwolenia w imieniu klienta (wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach), a także świadczymy usługi kompleksowej obsługi przedsiębiorstwa po uzyskaniu zezwolenia.
Oferujemy:
Korzystając z usług Biura Realizacji Ochrony Środowiska SOZOS, przedsiębiorcy mogą być pewni, że proces uzyskiwania zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów zostanie przeprowadzony sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Profesjonalne doradztwo oraz wsparcie na każdym etapie sprawy pozwala na uniknięcie błędów i nieporozumień, które mogłyby opóźnić uzyskanie wymaganych zezwoleń czy nawet doprowadzić do ich nieotrzymania. Ponadto, współpraca z biurem SOZOS pozwala na oszczędzenie cennego czasu oraz skupienie się na innych, kluczowych aspektach prowadzonej działalności.