Pozwolenie umożliwia wprowadzanie energii i substancji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Konieczność uzyskania pozwolenia zachodzi w sytuacji, gdy korzystanie z zasobów środowiska wykracza poza normalne ramy i wiąże się z takim rodzajem bądź skalą działalności, które oddziałują na otoczenie poprzez emisję zanieczyszczeń w sposób szczególny.
Pozwolenie emisyjne jest wymagane dla eksploatacji instalacji, która powoduje:
Instalację nową zbudowaną lub zmienioną w sposób istotny zgłoś na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia jej eksploatacji.
Instalację objętą obowiązkiem zgłoszenia w okresie, gdy jest już eksploatowana, musisz zgłosić w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym została ona objęta tym obowiązkiem.
Organ ochrony środowiska może wydać ci decyzję o sprzeciwie.
Sprzeciw wnoszony jest w drodze decyzji jeżeli eksploatacja instalacji powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska, a także jeżeli:
Jeśli zgłoszenie dotyczy źródła spalania paliw o mocy cieplnej co najmniej 1 MW, ale mniej niż 50 MW, która została określona uwzględniając trzecią zasadę łączenia zgodnie z art. 157a ust. 2 pkt 3 ustawy o ochronie środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r., organ właściwy w ciągu 30 dni od doręczenia zgłoszenia, informuje o przyjęciu zgłoszenia w formie pisemnej osobę prowadzącą instalację.
W ramach postępowania organ ustala wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące eksploatacji tej instalacji, w szczególności warunki i wielkości emisji.
Po pierwsze, należy ustalić, czy nasza instalacja nie wymaga pozwolenia. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia, w jakich sytuacjach pozwolenie to nie jest wymagane.
Jeżeli instalacja nie wymaga pozwolenia, należy zweryfikować, czy wymaga ona zgłoszenia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.
Instalacje, z których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza wymaga zgłoszenia to np.:
1) instalacje energetyczne – o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW;
2) instalacje innych niż energetyczne – o nominalnej mocy cieplnej do 0,5 MW;
3) instalacje do suszenia owoców, warzyw, zboża, innych płodów rolnych lub leśnych – o wydajności do 30 Mg na godzinę;
4) instalacje do przechowywania owoców, warzyw, zboża, innych płodów rolnych lub leśnych – w ilości do 50 Mg;
5) instalacje do chowu lub hodowli zwierząt niezaliczonych do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r. poz. 2081 oraz z 2019 r. poz. 630 i 1501);
6) instalacje stosowanych w gastronomii – przystosowanej do obsługi do 500 osób na dobę;
7) instalacje do oczyszczania ścieków;
8) instalacje bezodpływowych kanalizacji lokalnej;
10) garaże;
11) instalacje inne niż wymienione w § 2 ust. 4 pkt 1-10 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych, w przypadku gdy spełniony jest przynajmniej jeden z poniższych warunków:
a) gazy lub pyły są wprowadzane z instalacji do powietrza w sposób niezorganizowany, bez pośrednictwa przeznaczonych do tego celu środków technicznych lub za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej,
b) żadna z substancji wprowadzanych z instalacji do powietrza nie jest objęta poziomami dopuszczalnymi lub wartościami odniesienia w powietrzu.
Kto, będąc obowiązany do zgłoszenia informacji dotyczących eksploatacji instalacji, nie spełnia tych obowiązków lub eksploatuje instalację niezgodnie ze złożoną informacją, podlega karze grzywny.
Ponadto, w przypadku :
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może wstrzymać, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji.
Nasze usługi są ukierunkowane na efektywne oraz rzetelne rozwiązywanie problemów związanych z obowiązkiem dokonania zgłoszenia z tytułu emisji zanieczyszczeń. Oferujemy konsultacje dotyczące obowiązku dokonania zgłoszenia, przeprowadzenie pełnego procesu dokonania zgłoszenia, a także kompleksową obsługę przedsiębiorstwa.
Oferujemy:
Współpraca z Biurem Realizacji Ochrony Środowiska SOZOS gwarantuje profesjonalne i kompleksowe wsparcie w zakresie zarządzania środowiskowego oraz zgłaszania emisji zanieczyszczeń. Dzięki współpracy z takimi specjalistami, przedsiębiorcy mogą skupić się na prowadzeniu działalności gospodarczej, mając pewność, że kwestie związane z ochroną środowiska zostaną należycie załatwione.