Tutaj dowiesz się o podstawowych zagadnieniach z zakresu ochrony środowiska istotnych dla każdego przedsiębiorcy
Jednym z najważniejszych zagadnień dla przedsiębiorcy jest ustalenie, czy w ramach prowadzonej działalności nie jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Zagadnienie to jest regulowane przez ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.
Zgodnie z zapisami tej ustawy pozwolenie wodnoprawne jest wymagane między innymi na:
Niezwykle istotnym pojęciem w kontekście omawianej regulacji jest szczególne korzystanie z wód, a więc korzystanie z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód, obejmujące:
Prowadzenie działalności gospodarczej nieuchronnie wiąże się z powstawaniem emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Wskazać należy, że o emisji zaczynamy mówić już podczas wykorzystywania pojazdów w ramach przedsiębiorstwa
W ramach prowadzonej działalności warto zatem zweryfikować:
W przeciwieństwie do pozostałych regulacji z zakresu ochrony środowiska, obowiązek uzyskania decyzji na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza lub dokonania odpowiedniego zgłoszenia, nie został uregulowany w ustawie, lecz w aktach wykonawczych do ustawy. Katalog przypadków, kiedy wymagane jest pozwoleniu lub zgłoszenie jest stosunkowo szeroki, przez co każdy indywidualny przypadek wymaga dokładnej weryfikacji.
Zagadnienie związane z gospodarowanie odpadami w ramach prowadzonej działalności, zostało uregulowane dwiema ustawami.
Pierwsza z nich to ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Zawarto w niej informacje dotyczące obowiązków w zakresie zbierania oraz przetwarzania odpadów. Podmiot chcący prowadzić działalność w tym zakresie zobowiązany jest uprzednio do uzyskania zezwolenia odpowiednio na zbieranie odpadów lub na przetwarzanie odpadów.
Drugą z ustaw jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. W ustawie tej objęto wytwórców odpadów obowiązkiem uzyskiwania pozwoleń na wytwarzanie odpadów, które powstają w związku z eksploatacją instalacji, w sytuacji, kiedy przedsiębiorca wytwarza rocznie:
W temacie odpadów, wspominana wcześniej ustawa o odpadach reguluje również zagadnienia związane ze sposobem magazynowania odpadów oraz maksymalnym czasem ich magazynowania, sposobem przekazywania odpadów, realizacją obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów oraz wiele innych.
Obowiązki z zakresu ochrony środowiska, to nie tylko kwestia uzyskania decyzji administracyjnych, ale również obowiązek składania różnego rodzaju sprawozdań, dochowujący przy tym wymaganych terminów.
Poniżej przedstawiono najważniejsze daty dotyczące obowiązku sprawozdawczego: